Jak wybieramy artystów
Wybór
Chcemy, aby nasz wybór naprawdę odzwierciedlał obecną czeską, polska i słowacką scenę artystyczną.
Selekcjonujemy żyjących artystów i artystki głównie młodszego i średniego pokolenia.
Twórcy i twórczynie, z którymi nawiązujemy współpracę:
- ukończyli wyższą uczelnię artystyczną
- od dawna zajmują się sztukami wizualnymi i utrzymują się z działalności artystycznej
- współpracują z czołowymi kuratorami
- poddają swoją twórczość profesjonalnej krytyce, są laureatami lub finalistami nagród artystycznych, uczestniczą w ważnych sympozjach artystycznych
- publikują monografie, katalogi, są reprezentowani w wydawnictwach artystycznych
- aktywnie i szeroko wystawiają w uznanych galeriach w kraju i za granicą
- znajdują się w zbiorach kolekcjonerów prywatnych i instytucji publicznych
100szt współpracuje z uznanymi kuratorkami i kuratorami sztuki współczesnej, którzy od dawna śledzą artystki i artystów kilku pokoleń i poprzez swoją twórczość przekazują społeczeństwu kompetentną informację o stanie współczesnego malarstwa i sztuk pięknych.
Jacek Sosnowski
Jacek Sosnowski – kurator, od 2007 prowadzi galerię Propaganda w Warszawie. W 2023 roku był kuratorem pawilonu polskiego na 18. Biennale Architektury w Wenecji. Jest współorganizatorem Warsaw Gallery Weekend oraz fundatorem organizacji Tut.
Piotr Sikora
Piotr Sikora – (urodzony 1986 w Krakowie). Niezależny kurator sztuki współczesnej. W swojej praktyce kuratorskiej inspiruje się sauniarstwem, smażonym serem, mykologią i obciachem. Lubi rozmontowywać wielkie pompatyczne narracje na małe spekulatywne opowieści. Przez lata prowadził rezydencje artystyczne w praskim MeetFactory gdzie między innymi zrealizował takie wystawy jak "Czeski Papież" czy "Słowiański przykuc jako źrodło cierpień" oraz projekty "The New Dictionary of Old Ideas" i "Other Edges". Wychowuje dwójkę synów i obsesyjnie jeździ na rowerze.
Karina Kottova
Karina Kottová (1984) jest kuratorką i teoretyczką sztuki współczesnej. Od 2007 roku pracuje jako kuratorka, edukatorka i dyrektorka w wiodących czeskich instytucjach artystycznych. Od 2010 roku była kuratorką ponad 60 wystaw w czeskich i zagranicznych galeriach i muzeach, m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Berlinie, Helsinkach, Diepenheim w Holandii czy Gdańsku w Polsce. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Display ukazała się monografia Instytucja i widz. Jest absolwentką studiów licencjackich na kierunku nauki humanistyczne na FHS UK, studiów magisterskich na kierunku sztuka i dziedzictwo: polityka, zarządzanie i edukacja na Universiteit Maastricht oraz studiów doktoranckich na kierunku teoria i historia sztuki na FF MU. Odbyła staż badawczy Fulbrighta-Masaryka w Elizabeth Foundation for the Arts w Nowym Jorku, Kuratorski Program Badań w Ameryce Południowej itp.
Kristyna Jiratová
Kristýna Jirátová (1985) studiowała historię sztuki na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola, gdzie w 2018 roku ukończyła również studia doktoranckie. Obecnie prowadzi działalność kuratorską, wykładową i dydaktyczną. Jest ściśle związana z pilzneńską przestrzenią kulturalną DEPO2015, w tworzeniu której brała udział jako członek zespołu Pilzno 2015 – Europejskiej Stolicy Kultury i gdzie zorganizowała szereg wystaw artystycznych i tematycznych. Od 2020 roku jest kuratorką pilzneńskiego festiwalu sztuki ulicznej WALLZ. Jako kuratorka zewnętrzna przygotowuje wystawy dla różnych instytucji państwowych i prywatnych. Jej największym dotychczasowym projektem była wystawa Alone in the Crowd: Charles Baudelaire i sztuka czeska w Galerii Kraju Środkowoczeskiego w Kutnej Horze, która zdobyła trzecie miejsce w konkursie Gloria musaealis 2021. Od wielu lat prowadzi wykłady publiczności w ramach cyklu wykładów z historii sztuki w Willi Winternitz w Pradze oraz od 2022 roku wykłada historię sztuki w Konserwatorium Jaroslava Ježka w Pradze.
Petr Vaňous
Mgr inż. Doktor Petr Vaňous (1975), czeski historyk sztuki, teoretyk sztuki, krytyk i kurator wystaw. Zajmuje się związkami pomiędzy tradycyjnymi mediami wizualnymi (głównie malarstwem i rysunkiem) a nowymi trendami wizualnymi oraz monitorowaniem przemian malarstwa i rysunku w warunkach społeczeństwa informacyjnego i szeroko rozpowszechnionych nowych mediów. Jest autorem szeregu projektów wystawienniczych i książek o sztuce współczesnej.
Więcej o nim można znaleźć w Wikipedii
Silvia L. Čúzyová
Historyk sztuki i niezależny kurator. Ukończyła studia magisterskie z historii sztuki i kultury na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Trnawskiego w Trnawie. Stopień doktora. uzyskała na Wydziale Teorii i Historii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. W VŠVU pracowała także jako dyrektor Galerii Medium i była pracownikiem naukowym w Centrum Badawczym VŠVU. Obecnie wykłada także na Uniwersytecie w Trnawie, recenzuje, publikuje, współpracuje przy wystawach autorskich w kraju i za granicą. Specjalizuje się w historii i teorii nowożytnej i współczesnej sztuki wizualnej oraz historii i współczesności krytyki artystycznej. Jest członkiem słowackiej sekcji AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki).